Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Main Page News AVRASYA’DA GÜVENLİĞİN İNŞASI VE AGİT’İN YENİ VİZYONU

AVRASYA’DA GÜVENLİĞİN İNŞASI VE AGİT’İN YENİ VİZYONU

Türkiye’nin dış politikadaki millî misyonuna ve çok taraflı ortaklıklarına katkı amacı ile Asya, Afrika, Balkanlar ve Latin Amerika - Karayipler’de olduğu gibi Avrupa ülkeleri diplomatik temsilcileri ile Türk hükümet kurumları, STK temsilcileri, akademisyen ve gazetecileri “Avrupa Toplantıları” ana başlığı ile bir araya getirecek olan çalıştaylar Ankara ve İstanbul’da yapılacaktır. Çalıştay formatındaki toplantılar serisinin ilki 25 Şubat 2010 tarihinde, “AGİT 2010 – Kazakistan, Avrasya’da Güvenliğin İnşası ve AGİT’in Yeni Vizyonu” gündemi ile İstanbul - Ataköy Sheraton Oteli’nde gerçekleştirilecek.

Toplantılara, çalıştayın gündemiyle ilgili ülkelerin diplomatik temsilcileri, Türk hükümet kurumları, sivil toplum kuruluşları temsilciler, akademisyenler ve araştırmacılar katılıyorlar.

Çalışma yemeği ile saat 13.00’de başlayacak toplantının oturum başkanlığını TASAM Başkanı Süleyman Sensoy yapacak. Çalıştay’da Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bagdat Amreyev, T.C. Dışişleri Bakanlığı AGİT Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma Genel Müdür Yardımcısı Elçi Ömer Burhan Tüzel, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çınar Özen ve Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Havva Kök Arslan birer sunum yapacaklar.

TASAM Başkanı Süleyman Şensoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kazakistan ve Türkiye’nin soğuk savaş sonrasında yakaladıkları istikrarla uluslararası camiada önemlerini gittikçe artıran dost ve kardeş iki ülke olduğunu hatırlattıktan sonra her iki ülkenin ortaya koyacağı siyasal, ekonomik ve sosyo-kültürel iş birliklerinin ülkeler, bölgeler ve kıtalar düzeyinde domino etkisi yapabilecek bir potansiyeli taşıdığını belirtti.

Günümüz Dünyasında uzun zamandır kronikleşmiş, ikili çok taraflı ve uluslararası sorunların çözümüne yönelik bir küresel ortamın şekillenmesinde her iki ülkenin de başat bir rol üstlendiğine dikkat çeken Şensoy bundan 18 yıl önce Kazakistan’ın bağımsızlığını ilan etmesinin üzerinden bir saat gibi bir süre geçtikten sonra merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’i arayıp tebrik etmesinin iki ülke arasındaki dostluğun ne kadar sağlam temeller üzerinde yükseldiğinin küçük bir örneği olduğunu söyledi.

TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY

SÜLEYMAN ŞENSOY; AGİT VE CICA DÖNEM BAŞKANLIKLARI KAÇIRILMAMASI GEREKEN FIRSATLARI ÖNÜMÜZE KOYUYOR
Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine bağımsızlıklarını kazandıkları dönemde Türkiye’nin aşırı duygusallık içeren ve reel-politikten uzak yoğun yönelimlerinin zaman içerisinde ivmesini yitirdiğini ancak siyasi, ekonomik ve sosyo-kültürel açıdan önemini her zaman koruyacağını belirten Şensoy bu yönelişin son yıllarda Kazakistan’ın da katkısıyla reel-politik zemine oturtulduğunun altını çizdi.
Başkan Şensoy “TASAM’ın kuruluşundan hatta daha öncesinden beri dile getirdiğimiz “Türkiye’nin yüzünü Batıya dönerken arkasını, başta Doğu olmak üzere diğer bölgelere dönmesinin Türkiye’nin çıkarları ile örtüşmediğini, aksine Türkiye’nin Batı’ya olan yürüyüşü sırasında izleyeceği çok taraflı ve çok boyutlu bir dış politikanın ülkemizin yere daha sağlam basmasını sağlayacağı” görüşünün hayata geçmesiyle ülkemizin uluslararası etkinliği ve önemi daha da öne çıkmıştır. Kazakistan da Türkiye gibi çok boyutlu ve çok taraflı bir politika izlemektedir. Ülkenin yüzünün en az Asya kadar Avrupa’ya yönelik olmasının en büyük ispatı Kazakistan’ın 2010 AGİT dönem başkanlığını üstlenecek olmasıdır. Kazakistan’ın 2010 AGİT/OSCE dönem başkanlığı ve Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in önerisiyle Türkiye’nin Haziran 2010’da iki yıl için üstleneceği “Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA/AİGK)” başkanlığı dönemleri birçok açıdan Asya ve Avrupa’yı ortak paydada yakınlaştıracak kaçırılmaması ve değerlendirilmesi gereken fırsatları önümüze koyuyor” dedi.Detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ.

Basın mensubu katılımı için lütfen irtibata geçiniz.
Dr. Almagül İSİNA, Çağla Kurnaz; 0 212 635 61 51

 

PROGRAM AKIŞI: 25 Şubat 2010
Çalışma Yemeği: 13.00 – 14.00    Çalıştay: 14.00 – 16.00
Konu: AGİT 2010 –Kazakistan Avrasya’da Güvenliğin İnşası ve AGİT’in Yeni Vizyonu

Oturum Başkanı: Süleyman ŞENSOY, TASAM Başkanı

Sunumlar:

Büyükelçi Bagdat AMREYEV - Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi

Elçi Ömer Burhan TÜZEL - T.C. Dışişleri Bakanlığı AGİT Silahların Kontrolü ve Silahsızlanma Genel Müdür Yardımcısı

Prof. Dr. Çınar ÖZEN - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi

Yard. Doç. Dr. Havva KÖK ARSLAN - Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi

Görüş ve Öneriler
Yer: Ataköy Sheraton Oteli Sahilyolu, Galeria Alışveriş Merkezi arkası, Ataköy 34158 İstanbul

Not: Türkçe – İngilizce simültane tercüme yapılacaktır.


 

tasamyayinlari

1-2 Aralık 2010


{alt}