Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Main Page News TASAM ALMAN BÜYÜKELÇİSİ KUNTZ’U AĞIRLADI

TASAM ALMAN BÜYÜKELÇİSİ KUNTZ’U AĞIRLADI

Almanya Federal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Dr. Eckart Kuntz Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ne  nezaket ziyaretinde bulundu. 22 Şubatta TASAM’ın Balat’daki tarihi binası Balaturka’da gerçekleşen ziyarette ortak konularda görüş alış verişinde ve iyi niyet dileklerinde bulunuldu.
Görüşmede TASAM Başkanı Süleyman Şensoy Büyükelçi Cuntz’u merkezlerinde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Şensoy “Türkiye, Batıdaki kurumsal birikimi alma sürecinde Avrupa ile ilişkilerini son ikiyüz yıllık geçmişte belli bir derinliğe ve seviyeye ulaştırmıştır. Ülkemizin hem Avrupalı yani Batılı ve hem de Asyalı yani Doğulu olmak gibi bir özelliği mevcuttur. Bu durum bizlere her iki kavramdan ve içeriğinden beslenme imkânı vermiştir. Gelinen nokta bizlere Batının matematik zekası ile Doğunun duygusal zekasını bir arada kullanma yetisi kazandırmıştır” dedi

 

Türkiye-Almanya arasındaki ilişkilerin güçlü, tarihi ve kökleri bulunduğuna vurgu yapan Şensoy sözlerini şöyle sürdürdü “Günümüzde ekonomik alanda da ilişkilerimiz iyi seviyededir. Almanyada bulunan 3 milyonluk Türk Diasporası en güçlü bağlarımızdan birisidir. Büyük kurumsal ve  teknolojik birikime sahip Almanya ile dünyada kurulan yeni dengelerin büyük rekabetinide gözönüne alarak ilişkileri daha nasıl geliştirilebiliriz diye çalışmak gerekir. Biz TASAM olarak bu anlamda hem Almanya hem Avrupa ile olan ilişkileri daha da ileriye taşımak noktasında iki defa Türkiye-Avrupa Forumu’nu gerçekleştirdik. Türkiye’ nin dış politikadaki milli misyonuna ve çok taraflı ortaklıklarına katkı amacı ile Asya, Afrika, Balkanlar ve Latin Amerika – Karayipler’de olduğu gibi Avrupa ülkeleri diplomatik temsilcileri ile Türk hükümet kurumları, STK temsilcileri, akademisyen ve gazetecileri "Avrupa Toplantıları" ana başlığı ile bir araya getirecek olan çalıştaylar serisini de başlattık”.

Büyükelçi Cuntz görüşmede Türkiye’nin bölgedeki önemine değindikten sonra Türkiye’nin ekonomik ve politik olarak istikrarlaşmasının hem bölge hemde Avrupa açısından önemli olduğunu söyledi. TASAM’ın yapmış olduğu çalışmaları yakından takip ettiğini belirten Büyükelçi Cuntz, Türkiye - Almanya ve Türkiye – Avrupa ilişkilerinin çok daha ileriye taşınmasının her iki tarafın da ortak isteği olduğunu dile getirdi.

Avrupa merkezli yürütülen TASAM çalışmaları ile ilgili görüş alışverişinin yapıldığı ziyaret sırasında TASAM Direktörü Dr. Engin Selçuk ve TASAM Uzmanı Oğuzhan Köse de hazır bulundular.

 

 

tasamyayinlari

1-2 Aralık 2010


{alt}